Гешев: Закриване на спецправосъдието ще е тричане на съдии и в интерес на мафията
Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) дебатира по текст на декларация, свързана с внесения в разпуснатия вече парламент законопроект за закриване на Спецсъда и Спецпрокуратурата.
Служебният министър на правосъдието Янаки Стоилов, който за първи път председателства заседание на кадровия орган, предложи регламент за изказвания в рамките на до 5 минути. Това обаче не се случи, съобщи БТА.
Председателят на ВКС Лозан Панов пръв взе думата и заяви, че няма да подкрепи декларацията.
С това сляпо подкрепяне на декларацията се оказва, че разделение на съдийска и прокурорска колегия няма. Както е допустимо създаване на спецмагистратури, така е допустимо закриването им, анализира решение на КС Панов. Той определи декларацията като политическа и без правни мотиви. Пленумът на ВСС не е политически орган и затова не може да разглежда такава декларация. Приемането й в ситуация на служебно правителство също е доказателство, че тя е политическа, каза още Панов по време на дискусията и допълни, че натовареността в спецсъдилищата намалява. Голяма част от делата са споразумения, разрешения за СРС-та. Миналата година до ВКС са стигнали само 14 дела от спецсъда. Апелативният спецсъд е на предпоследно място по резултатност по потвърдени актове от всички апелативни съдилища в страната, каза още Панов.
Цветинка Пашкунова, един от вносителите на декларацията, я определи я като израз на съпричастност. Няма как да запазим мълчание и да се правим, че нищо не се е случило.
„Начинът, по който беше внесен законопроектът е в посока незачитане независимостта на властите. Нямаше и обществена дискусия по темата. Всичко това е пренебрежително отношение към институциите и прилича на реваншизъм“, каза тя.
Главният прокурор Иван Гешев обаче определи като лъжа твърдението, че няма ефективност и ефикасност от работата на тези институции.
„В момента по дела и разследвания са блокирани над 3 млрд. лева, запорирани – на подсъдими и обвиняеми. Целта на предложените законови промени е тези пари да се върнат към хората, срещу които се водят разследвания именно от спецпрокуратурата. Закриването на тези институции ще е в интерес на мафията, а цената ще платят хората. Ясно трябва да бъде казано – това, което се случва, е по-скоро тричане на съдии, ако мога да използвам думите на г-н Панов, които той постоянно използва. Второто, което ще възникне, е да се прекратят или започват отначало най-важните дела в държавата. Цитирам само делото „Сарафово“ – представете си какъв отзвук щеше да има това на европейско и международно ниво“, изтъкна Гешев.
Той допълни, че всички специализирани структури получават различни форми на стимулиране във всички европейски страни.
„Мога да посоча Румъния, която е емблематична. Оценката вече е дадена от европейските структури. Благодарение на тези структури беше временно преустановено наблюдението над България. Може да прочетете какво казва и ЕК, че внимателно наблюдава хода на законопроектите, въпреки че няма практика да дава становища и да коментира проекти, преди да са били приети“, подчерта главният прокурор.
„Ние сме ВСС, ние сме хората, които дължим реакция и да защитим всеки работещ в съдебната система, без значение дали е прокурор, следовател или съдебен служител. Иначе не ни е тук мястото“, категоричен бе той.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!