БългарскиEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάPortuguês

Драгомир Стойнев: Повече от всякога България се нуждае от държавници, а не от кресливи политици

Днес избираме между ускореното развитие на страната ни и застоя и конфронтацията, заяви зам.-председателят на Народното събрание от БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА от парламентарната трибуна

Днес е важен ден за всички българи. Не по-малко важен е за тези от вас, които отказват да са част от политическия консенсус. Най-опасното в този момент е политическото късогледство, а вие, от опозицията, демонстрирате точно това. Голям парадокс е, че говорите за необходимостта от промяна, а сте се вкопчили в статуквото. Не разбирате, че политическата криза се е превърнала в статукво. Че поредицата от избори с предрешен резултат е статукво. Че това статукво води до застой на държавата и провал на всеки опит за нормално развитие.

Наш дълг е да преодолеем това статукво. Ние смятаме, че на България ѝ трябва ускорено развитие. Вие, с поведението си, показвате, че искате задълбочаване на кризата и поредни избори. Да разбираме ли, че с отказа да подкрепите правителството, заставате до онези, които искат нови избори? Парадокс е, че говорите за необходимостта от промяна, а не разбрахте голямата политическа трансформация, която се случва пред очите ви. Тя е в това, че част от политическите сили разбраха, че напред не се върви с поглед назад и направиха огромна крачка към обединение в името на държавата. Прескочиха традиционни, стари вражди, все още незараснали рани от политически дебати, но си подадоха ръка, за да потърсят общото. Това се нарича политически кураж и поглед в бъдещето, а не съглашателство.

Вие отказахте да сте част от тази трансформация и избрахте застоя и конфронтацията. Нямате нито политически опит, нито история, нито механизми да преведете собствените си партии през необходимата трансформация. Трябва да научите два урока: политика се прави с мисъл за общото и за държавата. И политика не се прави на проектен и бизнес принцип – краткосрочно, с цел постигане на конкретна печалба.

Говорите за експертност и управленски опит. Нито едното, нито другото притежавате повече от обединения потенциал на партиите в това правителство. Партиите, подкрепящи правителството, демонстрирахме какво значи воля и решимост да се излезе от тази тежка ситуация и да се разсече възела, който спира развитието и стабилността.

Това правителство ще бъде много по-прозрачно от предишни сглобки, защото то ще е подчинено не на скритото съглашателство и непрекъснат риск от конфронтация, а на принципа на взаимното сдържане и на изпълнението на конкретна управленска програма. И БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА ще е гарант за това взаимно сдържане.

От няколко години наблюдавам поведението на ПП-ДБ и нищо казано вчера и днес не ме учудва. От ДБ поне имаха куража да седнат на масата за преговори и ние приехме всички техни приоритети. Към ПП: имате огромен дефицит, който, надявам се, ще се опитате да наваксате. На вас по политическа природа ви липсва връзката с държавността и разбирането какво е държавна тежест и отговорност към националния интерес. Либералната ви космополитност, опитите за нахлуване в държавата и системите ѝ – все едно става дума за корпорация – са прекалено опасни в този момент.

„Възраждане“ са в другата крайност: неразбирането и отричането на реалностите в съвременния свят на свързаността на държавата ни с европейския модел, който въпреки слабостите си, продължава да е гарант за нормално и баланс – също е опасно днес. Примитивният популизъм и агресия не водят до просперитет на нацията.

Желанието на „ДПС – Ново начало“ да докаже правото си и да разшири влиянието си над един определен политически сегмент, води до крайна конфронтация.

Конфронтация е думата, която най-точно описва и ПП, и „Възраждане“, и МЕЧ. Да разбираме ли, че от една страна, имаме опозиция на конфронтацията, а от друга – коалиция на баланса? Конфронтация или баланс – кое е необходимо в момента? Бюджет, демографска криза, енергетика, икономически предизвикателства, сложна международна среда – кое да изберем, за да започнем да стабилизираме позиции по всяка една от тези теми? Конфронтация или баланс? Всички рискове, всички условности, всички подводни камъни – балансът, колеги, е за предпочитане. Това може да видите и като желание на българското общество, което според социолозите иска редовно правителство и не иска избори.

Точно в този момент е необходима разумна сила, която да начертае пътя за излизане от икономическата, демографската, социалната, духовната криза. Дори говорим за криза на ценностите в нашето общество. Дойде време за смелите, опитните и разумните. Повече от всякога България се нуждае от държавници, а не от кресливи политици. Смятам, че това правителство ще е разумно и решително.


Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!