За кои хора е добре да имат четвърта доза ваксина срещу COVID? Проф. Ива Христова пред Dir.bg
В последните дни отчитаме под 1000 нови болни с коронавирус, като това е тенденция. Какво означава това и да очакваме ли нови вълни? Проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), говори пред Dir.bg.
– Проф. Христова, може ли да говорим вече, че коронавирусът, в частност неговата разновидност Омикрон, скоро ще се превърне в обикновен грип?
– Още е много рано да говорим за такова нещо. Очаквам, че коронавирусът ще стане като обикновен грип, макар че и грипът също е сериозно заболяване и не трябва да го подценяваме, когато престане да се променя толкова много. Респективно нашият имунитет стане достатъчно стабилен, за да го блокира. Сега всичко, което наблюдаваме, е, че всеки нов вариант ни хваща неподготвени и така се създава една нова вълна с много болни. Не трябва да забравяме, че все още коронавирусът протича тежко. Не трябва да се успокояваме. Но предполагам, че догодина вече ще може да говорим за него като за грип. Вижте, не са безкрайно големи възможностите на коронавируса за нови големи мутации, с които да ни изненадва, а и нашият имунитет вече има базисно ниво, достатъчнода го блокира при атака от доста мутации.
– Каква е заболеваемостта на 14-дневна база у нас? Твърдо в последно време имаме под 1000 нови болни на ден. Какво означава това?
– Заболеваемостта е малко над 100 на 100 хиляди души население на 14-дневна база, а това означава, че бавно излизаме от тази вълна. Имахме едно рязко увеличаване в края на декември и началото януари, когато Омикрон се наложи и когато изместваше Делта варианта. Тогава Омикрон превзе терена почти на 100%. През февруари имахме пик и след това започна стръмно да спада кривата на заболяемостта до март. Сега имаме по-слабо намаляване на заболяемостта. Така вървим към стабилизиране и подобрение и като цяло с по-малка заболеваемост. Ситуацията в момента е добра.
– Минахме през няколко вълни. Да очакваме ли нова?
– Ако броим първата вълна, която беше много слаба, значи имаме вече 5 минали вълни. За нова вълна можем да говорим късната есен, когато захладнее времето, когато се върнат респираторните вируси – от октомври и нататък. А това, дали ще има нова вълна, зависи от това дали ще станем свидетели на нов вариант, или само на известни промени в наличния Омикрон.
– При секвенирането, което правите, нещо ново излиза ли като вариант?
– Омикрон има подварианти. Говорихме за втория му подвариант, че е по-заразен и заобикаля имунната ни система. Този подвариант тръгна с ниски проценти, изведнъж качи до към 30%, а в момента е 85% от всички секвенирани проби. На това се дължи тази заболеваемост. У нас не, но в света има единични случаи на трети, четвърти и пети подвариант на Омикрон варианта. Те са свързани с едновременно протичане на инфекция с два подварианта в един и същи пациент, който е с намалена имунна защита.
– Какво се случва с имунитета на хората. Ваксинацията у нас не е много активна?
– Голяма част от населението се сблъска с коронавируса и това от една страна е добре, защото вече имаме някакъв базисен имунитет. Вторични заболявания са възможни, защото имунитетът постепенно избледнява, а вирусът не седи на едно място – той също се променя и се опитва да оцелява. Но според мен не се очакват големи нови вълни с голям брой тежко болни. И причината е, че вече имаме някакъв имунитет, който ще бъде достатъчен, за да намали интензитета на заболяването. Но вижте, трябва да се пазим, защото имунитет е силен първите три месеца, след което започва да намалява до шестия месец. Говоря и след заболяване, и за ваксинирани. След 6 месеца имунитетът стига много ниски нива и реално заболявания са възможни. И тук тези прости средства, които имаме – маски, когато сме в затворени помещения с други хора, нека да ги слагаме, и да спазваме на дистанция. Нека се пазим. Това не е трудно, а ще ни е полезно.
– С колко ваксини разполагаме, колко бракуваме…
– Към момента имаме достатъчно количество ваксини. Колко бракуваме като точни цифри не мога да кажа, но имаме достатъчно. Здравното министерство, доколкото знам, е планирало нещата така, че да получим ваксини не сега, както беше предвидено, а през есента, когато ще има търсене.
– Изчерпа ли вирусът възможностите си за мутации?
– Вирусът има сравнително нестабилен геном и нови мутации се очакват. При хора с имунен дефицит, говоря за хора с трансплантации, такива на кортикостероидна терапия, с онкологични заболявания – при всички тези хора с намален имунен дефицит, вроден или придобит, шансът при заболяване да се стигне до мутация на вируса е много голям. Реално организмът не може да се справи бързо с вируса и да го елиминира. Вирусът не може да бъде изчистен и той има време да се променя. Така възникват новите мутации.
– При нас нещата като че ли са затихващи, но в Китай отново виждаме затваряне на градове… Нов вариант има ли?
– Няма данни в Китай да има нов вариант. Просто при тях нещата се случват с 2-3 месеца преди нас. Каквото е в Китай, идва в Европа в рамките на 1-2 месеца. В Китай имунитетът спада, защото по-рано минаха през вълните. Съответно сега там се създават условия за циркулация на вируса. Както знаем, вирусът не изчезва лятото. Коронавирусът не се държи като обикновените респираторни вируси, които не издържат дълго в околната среда. Коронавирусът, както се знае, може да се задържа на повърхности и така да се опитва да оцелява. А пък при нас, хората, с намаляването на имунитета му създаваме благоприятни условия за развитие и предаване. Това е причината да казвам, че е добре ние да сме ваксинирани и да се пазим. Да държим напрегнат имунитета, да имаме един здравословен режим на хранене и движение.
– Вече много хора имат трета доза ваксина… Четвърта обмисля ли се…
– За четвърта доза към момента се коментира само при хора над 80 години, които имат по-слаб имунитет, както и при лица над 65 години, при които има придружаващи заболявания. За всички останали третата бустерна доза е добра. Говорим за препоръката на Европейската агенция за лекарствата.
– Вече може ли да направите равносметка как еволюира COVID-19 и с какво се характеризират различните вълни?
– Всяка нова вълна беше свързана с нов вариант на вируса, а новият вариант означава кардинално различни мутации или комбинация от мутации. Говорим за такива, които водят до по-лесното му залавяне към рецепторите ни и до по-лесното му навлизане в нашия организъм, както и до избягване на имунната ни защита. А това се случва, когато са променени структурите, на които реагира нашият имунитет, т.е. шипчестият антиген. Все още ни е напрегнат имунитетът, но вероятно през есента, когато спадне, е добре да се погрижим за бустерна доза ваксина. Коронавирусът тръгна много стремително, прескачайки към нас от животински вид. Вирусът беше абсолютно непознат за нас и ни хвана неподготвени.
– Европейският център за контрол и превенция на заболяванията (ECDC) съобщи за увеличение на случаи на остър хепатит с неизвестен произход сред децата в Обединеното кралство. Какво знаете?
– В средата на април от Обединеното кралство дойде съобщение за случаи на хепатит при деца, което е много рядко, с неизяснена етимология. Към момента са над 110 такива случаи само от там. Има съмнения, че причинител е един тип аденовирус, като това е основната хипотеза, както и за вероятност от друг вирусен причинител. Всички пациенти са реагирали отрицателно към изследване за вирусите на хепатит A,B,C, D и Е. Но не малко вируси могат да причинят и хепатит освен другата си патология. Но все още текат изследвания. При тези, при които се оказва аденовирус, е странно това, защото аденовирус рядко причинява хепатит. По-скоро причинява конюнктивит, ринит, фарингит, стомашно-чревни симптоми. Има и хипотеза за някакви последствия от прекарана коронавирусна инфекция и респективно спад на имунитета, който отваря вратата за нови инфекции. Едно е ясно, че не се дължи на ваксини за коронавирус, защото болните не са ваксинирани. Скоро ще видим какво ще излезе. Но информацията за този хепатит е и добра в такъв смисъл, че се бие тревога, за да могат лекарите да знаят и да бъдат по-бдителни. Иначе е огромно научно предизвикателство да се открие причината в подобни случаи.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!