БългарскиEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάPortuguês

За часове Стоянов потвърдил 255 разрешения за оръжейни сделки

За няколко часа служебният министър на икономиката и индустрията Николай Стоянов е потвърдил всичките 255 чакащи разрешения за внос и износ на военна продукция към и от България. Това обяви за bTV самият той и уточни, че разрешенията са били забавени с повече от месец и половина при предходния министър Корнелия Нинова.

Още по темата

По-голямата част от сделките са за боеприпаси за малки оръжия, но и противотанкови безоткатни системи, ракети за военни самолети и от наземни установки, неуправляеми въздушни ракети, противотанкови мини.

Свикана днес междуведомствена комисия за експортен контрол на продукти, свързани с отбраната, е одобрила сделките. Първата ми работа беше да извикам експертите от комисията, да ги попитам проблем ли имаше, защо не сте били готови – те потвърдиха, че всичко е било готово, но по нейни указания (на бившия министър Корнелия Нинова) комисията не се е събрала, каза Николай Стоянов.

Преди дни, на 8 август, Никола Стоянов каза, че пред 230-240 преписки за оръжейни сделки за над 1 милиард лева е заложена бомба. Корнелия Нинова признала, че скоро не е провеждано заседание на Междуведомствената комисия за разрешение за износа на оръжие. Последното е било на 27 юни, като по закон следващото трябвало да е в срок от 30 дни. Още този петък ще има заседание на комисията, обеща тогава Никола Стоянов.

Сделките за износ са предимно за боеприпаси – за различни държави в Африка, Европа, част са и за Полша. Най-голямата част са за Полша, отбеляза Стоянов в петък, след заседание на комисията.

БСП отговори от името на Корнелия Нинова, че комисия не била свикана, за да не бъде обвинена, че непосредствено преди предаването на министерския пост е позволила износ за 1 милиард евро.

Новият министър изрази съмнения и за непрозрачно извършени назначения и разплащания в дружества към ведомството при управлението на Нинова. Едно от тях е „Кинтекс“, където текат проверка на инспектората и разследване на ДАНС.

Икономическото министерство отговори на ДКК: Не са изплатили 12 милиона дивидент към бюджета

„Още миналата седмица, след като получих сигнали от дружествата, повиках изпълнителния директор на ДКК (Смиляна Нитова – б.р.) и я помолих, казах, пращам официални указания към вас всички назначения, уволнения и разплащания да спрат, да ми се даде една седмица да се ориентирам в ситуацията.

Разбирам, че „Кинтекс“ са продължили разплащанията, дали е така, органите ще кажат“, коментира Николай Стоянов.

Схемата беше огласена от бившия шеф на „Кинтекс“ Александър Михайлов. По bTV той разказа за плащания на държавното дружество към офшорна фирма в Дубай.


Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!