БългарскиEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάPortuguês

Има ли България план „Б“ за замяна на руския газ

Войната в Украйна като цяло, а напоследък и споровете по това доставя ли България оръжие или не се прехвърлиха и върху газовия пазар в България.

Новината за спирането на доставките на руски газ дойде късно вечерта във вторник, 26 април. В обедните часове на 27 април министърът на енергетиката Александър Николов потвърди, че физическите доставки са спрени. Причината – отказът на „Булгаргаз“ да заплаща природния газ в рубли според новите изисквания, постановени с указ от руския президент Владимир Путин.

За пореден път газовата криза се настани в България. Неизвестно за какъв период от време. Сега въпросът е: Има ли България план „Б“ за замяна на вноса на руски газ?

Краткосрочни решения

Както изглежда, в краткосрочен план въпросът е решен. Поне на пръв поглед. Правителството увери, че е очаквало подобен ход и отдавна е подготвено за варианта, че Русия ще „спре кранчето“. Доставките до потребителите са гарантирани за 1 месец и ще се осъществяват без проблем по думите на министъра на енергетиката Александър Николов. Ще разчитаме на договора за солидарност с Европа, увериха българските управляващи.

Тук обаче има една подробност и тя е дали принципа на солидарност на ЕС не изисква и допълнителни договори по тази точка със съседните страни. Както отбеляза енергийният експерт Мартин Владимиров в интервю пред btv проблемът е, че българското правителство през последните два месеца не си е свършило домашното, а „именно да сключи споразумение с Гърция и Румъния за солидарност. Споразумения, при които при спиране на доставките от основният доставчик на природен газ, в случая Русия да е ясно реално алтернативните количества, които са на пазара и в региона как ще се разпределят между три държави членки на Европейския съюз“, каза той. Затова по думите му, в момента сме в ситуация, в която спешно да търсим доставки, например от втечнен природен газ.

Едно от междинните решения е за значително увеличаване на покупките на газ от Русия по запазващите се канали, което да позволи на Полша и България да получат допълнителни обеми газ на европейския пазар. ЕС работи също така с всички партньори, за да осигури увеличение на доставките на газ и на първо място втечнен природен газ (LNG), според визията на координационната група за газа към Европейската комисия.

Българските управляващи и в частност финансовият министър Асен Василев съобщи от своя страна, че ще разчитаме на Гърция и Турция. Румъния остана някак встрани. В същото време българските експерти отдавна тръбят, че от Турция няма как да бъде внесен природен газ, въпреки че това е най-близкото място, а и страната разполага с 5 действащи LNG терминала и още един, който е на път да влезе в пълна експлоатация. Причината е, че между България и Турция няма споразумение за междусистемна свързаност.

Ето кои са спасителните изходи за Полша и България: нови тръби и газ от приятелски държави

„Въпросът за получаване на газ от страна на Турция може да се реши само на междудържавно ниво“, коментира заместник-председателят на Българска газова асоциация Кирил Темелков. „Капацитетът на Турция е огромен. Функция на държавата е да създаде условия на пазара, а не ограничения“, посочи той.

Дали България е предприела стъпки в посока на сключване на споразумение с Турция остава неясно.

В частност „за настоящия сезон България може да се справи с внос на синьо гориво през Кулата-Сидирокастро с капацитет от 6,1 млн. куб м на ден“, посочи още експертът и бивш изпълнителен директор на „Булгартрансгаз“.

Темелков е категоричен, че доставката на LNG през терминала в Ревитуса, Гърция е вариант, който трябва да се има предвид.

По отношение на възможностите за внос от Румъния, Кирил Темелков обърна внимание на структурата на румънския пазар – първо задоволяване на вътрешното търсене, преди осъществяване на износ. Затова България през зимата изнася, а през лятото внася.

Както изглежда решения за краткосрочно справяне с газовите доставки има. Такива за летния сезон ще се намерят. Въпросът е какво ще се случи след летния сезон, когато потреблението е малко над 5 млн. куб м на ден, а през зимата двойно?

Дългосрочните решения

Премиерът Петков заяви, че правителството преразглежда, както договора за доставка на газ, така и за транзит през газопровода „Турски поток“. Дали това бе само напомняне на руската страна за взаимната обвързаност е друг въпрос.

Остава неизвестно дали „Булгаргаз“ окончателно сложи кръст на „Газпром“, заради отказа да плаща доставките в рубли.

Никой не е наясно дали настоящата ситуация означава, че и разговорите по подновяване на дългосрочния договор, който така или иначе изтича в края на годината, са прекратени.

Истината е, че ако „Булгаргаз“ не поднови договора с „Газпром“, мястото й като основен доставчик веднага ще бъде заето от частни компании. Желаещи има. Това означава нов модел на газовия пазар в България.

Алтернативите пред България в дългосрочен план дават известна свобода на мисленето на управляващите. Най-силният коз остава газопроводът IGB (междусистемната газова връзка с Гърция), който според уверенията трябва да е готов до юли. Това само по себе си не означава нищо, докато газът не потече. Реалностите са влизането в експлоатация да се случи през декември. Под натиск на ЕК може да стане и в края на септември.

В същото време до ноември България трябва да е спазила изискването на ЕК – запълване на газохранилището в Чирен до 80 %, за да се гарантира зимния сезон. Така въпросът откъде ще дойде обем от 500 млн. куб м остава неизвестен.

Реално България няма голям избор. Поне до 2023 г., когато ще е готов и LNG терминалът в Александруполис. Дори и след това пазарът ще има нужда от руския газ. Делът от настоящите до 90 % синьо горива, на които досега разчиташе страната ни ще спадне, но ще се запази зависимост от порядъка между 50 до 30 %. Това е при най-оптимистичен сценарий с агресивни действия за навлизане на ВЕИ.


Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!