БългарскиEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάPortuguês

Мария Габриел: Инвестициите в стартъпи у нас са се увеличили 10 пъти за година

Инвестициите в стартъпи в България са се увеличили десетократно в България само за една година. Те са се покачи от 16 млн. евро през 2020 г. на 174 млн. евро през 2021 г. Това обясни европейският комисар по иновациите Мария Габриел, която взе участие в националната кръгла маса на тема: „Иновациите – възможности пред България“, провеждана под егидата на президента Румен Радев.

Още по темата

Еврокомисар Габриел припомни, че в цяла Европа инвестициите в стартъпи са се утроили и са достигнали 100 млрд. евро. „Свидетели сме и на нова вълна иновации свързани с deep tech вложенията. Става дума за софтуерен и хардуерен компинент като те съвместно помага за иновациите в ключови сектори. Така се случва в сектори като енергетика и отбрана, земеделие, здравеопазване, строителство, отбеляза Габриел.

Тя представи и новата Европейска иновационна програма, чиято основна цел е подпомагане на стартъпи, иновации, финансовите институции да се развиват успешно. В новата ЕИП променихме подхода на финансиране. Създадохме работни групи, които да отчитат какви са предизвикателствата в момента. Тук се включиха жените-иноватори, рисковия капитал, стартъпите, еднорози. Важно е и тази иновационна програма да бъде в синхрон с европейските мрежи и възможностите за финансиране. Тук могат да се включат и пенсионните фондове, обясни Габриел.

Само когато иновациите не означават само технологии, а означават полза за хората, тогава по-дългосрочно може да се ангажират всички участници в това България да гони перспективите.

„Амбициите ни са да свържем европейските екосистеми за иновации“, заяви българският еврокомисар. Тя допълни, че целта е да бъдат създадени нови работни места, да се помогне на стартъпите и компаниите да реализират пълния си потенциал.

България има също много потенциал и сме сред водещите страни в Европа по участие на жени в информационните и комуникационни технологии, каза още Мария Габриел.

Европейският съвет по иновациите вече е подпомогнал над 5000 стартъпа и компании и това също е реална възможност за България, сподели още еврокомисарят. В рамките на програмата „Ускорител“ досега има 20 подкрепени български компании, уточни Мария Габриел.

Според нея за иноваторите е от изключително значение да имат и експериментални пространства, където да реализират идеите си. Подобни пространства могат да са и бизнес инкубатори в университетите или лаборатории, стана ясно по време на дискусията.

Мария Габриел се включи в онлайн връзка за участието си в конференцията

Мария Габриел се включи в онлайн връзка за участието си в конференцията

Снимка: Георги Велев/3eNews

Също така чрез новата Европейска иновационна програма се целят пет основни инициативи. Първата е да се подобри достъпа до финансиране на стартъпи – за целта трябва да се мобилизират инвестиции и стартъпите да се превърна в еднорози. Важни са данъчните преференции в държавите за тези иновативни компании. Според еврокомисарят един нов регламент за регистрация на фондовата борса също би спомогнал за улесняване на инвестициите в стартъпи или поне да ги направи по-привлекателни за бизнеса.

Друга важна тема е да не се забравя потенциала на жените в областта на рисковете инвестиции.

Сред една от интересните идеи за развитие у нас е намерението да се създаде платформа за изпитване на чистия водород. Еврокомисарят припомни, че страната ни иска да изгради една от „водородните долини“ за които се говори вече из цяла Европа. Това е свързано с техническа помощ – насоки за бизнеса и лабораториите, сподели още Габриел.

Другата важна тема е свързаността на екосистемите от стартъпи при всички региони в Европа. В момента тези системи не са свързани и това остава един от основните проблеми на ЕК за разрешаване в условията на дигитализиране на икономиката. Чрез подобно свързване на екосистемите ще може по-лесно да се обменя опит между различните организации.

Без хора и знания няма иновации

Най-важният елемент за иноваторите са хората и знанията, защото без тях няма да има иновации, припомни още еврокомисар Габриел. Според нея е важно да се подкрепят талантите и жените в бизнеса. Целта е да обучим 1 млн. таланти и това е част от инициативата Deep tech talent на ЕК. Тази програма си е поставила идеята да обучи тези таланти в рамките на следващите 3 години.

Според Габриел е важно да се продължи и създаването на политики за свързаност на европейско равнище, за да може да се конкурира европейската екосистема с тези на други региони като САЩ например. В Европа обаче все още няма точна дефиниция стартъп и скейлъп компании, сподели още еврокомисарят.


Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!