Стефан Пройнов: Златният Кръст от Трапезица не е византийски, а руски!
Стефан Пройнов: Според мен Златният Кръст от Трапезица не е византийски!
Екип археолози разкри цял средновековен жилищен квартал на Хълма Трапезица във Велико Търново. Златен кръст с частица от кръста Господен е сред уникалните находки на изследвачите.
Според проф. Константин Тотев намереният кръст датира от втората половина на 12 век и е изработен във Византия. Височината му е 11 см., а широчината 5,5 см. Състои се от две части, които се отварят и в кухината между тях се намира частицата от Христовото разпятие.
„Върху лицевата страна е представено Разпятие Христово, фронкирано от медальони на светци, а на гърба му е Богородица и четири медальона на светци. Кръстът е реликвата, която е била представена при строежа на църквата. Според седмото правило на Седмия Вселенски събор – няма как да се построи църква, без да се постави реликва”, посочи проф. Тотев.
Това бе едва ли не най значимото археологическо откритие през 2018г.
Стефан Пройнов: Аз мисля, че този кръст и теорията на историците и археолозите поражда някои неясноти. Първо – твърденията на откривателите му са, че той съдържа частица от христовият кръст.
Стефан Пройнов: Това няма как да бъде вярно. Всички кръстове от типът двойни – енколпион са кухи и съдържат парченце дърво СИМВОЛИЗИРАЩО частица от христовият кръст. Това е общоприета практика от III до ХIV в. и това всеки ще ви го потвърди – дървената частица символизира, а не е оригинална частица от Божият кръст на който е разпнат Исус Христос.
Второ – стилът на изработка не е византийски, а по-скоро Смоленская Епархия- днешна Киевска Русия. Енколпионът – така нареченото буренце не характерно за този тип кръстове.
Прилагам снимки на оловен модел за калъп за производство на сребърни или златни кръстове копие на Смоленски кръст широко срещани в Киевска Русия предлагани за византийски на черният пазар преди 20 години, но са фалшификати.
Датировката на оригиналът на този фалшификат е след 1137г., но е в разцвет след 1515г., което на практика не е Византия. Стефан Пройнов: Според мен, ако кръстът е автентичен, би следвало да се отнася към Руското православие от ХV век. Казвам „автентичен“, защото липсва и характерното износване на енколпиона – буренцето през което е минавала златна верижка или кожена тасма и с времето най-голямото износване е именно там.
Кръста видимо е износен от триенето в дрехите, а къде е износването на Буренцето? Ако учените направят въглероден анализ на дървената частица в кръста най-точно ще се докаже моето твърдение.
Дори и съвременните сребърни и златни кръстове са продавани като обикновена бижутерия в този регион на Русия носят белези на кръстовете от Смоленската Епархия. Колкото и да се променят стиловете и влиянията майсторите винаги оставят белези характерни, че това си е тяхно и е от тази школа, все пак имат и канони по които работят.
Стефан Пройнов: Не на всяка цена трябва да се търси сензация, това е интересен артефакт, но изопачаването на историята и изкривяването на фактите пренаписват грешна история, която се трансформира във фалшива такава, а всички знаем, че когато една лъжа се повтори сто пъти тя се превръща в истина. Такива неща влизат в учебниците по археология и бъдещите археолози ще са пили вода от грешният извор на познанието.
Снимка БТА
В подкрепа на моята теза е открит такъв подобен през 07.08.2013г. е от екипът на Бони Петрунова при разкопките на Калиакра. Археолозите са установили, че кръстът енколпион е един от най-ранните кръстове, които са открити на Калиакра. Досега са намирани части от кръстове и специалистите ги датират от втората половина на ХIV век. Докато този по начина на изработка, сравнен с познати подобни модели, се датира от края на ХI до началото на ХIII век. Освен това, сме почти сигурни, че кръстът е изработен в Киев, а въпросът как се е отзовал на Калиакра тепърва ще го проучваме добави ръководителят на екипа. Според нея находката потвърждава, че Калиакра освен, че е била столица, средновековна крепост и значим пристанищен град на Черноморието, той е и един изключителен култов център.
Стефан Пройнов: Сега оставям на Вас да прецените Руски или Византийски е този кръст? Все пак с течение на вековете са направени милиони кръстове и този дървен кръст на Исус Христос парченце по парченце не свърши ли?
Източници: bta.bg/ btvnovinite.bg
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!