Стефан Пройнов: История и политика в Плиска
Стефан Пройнов, експерт по антично и древно изкуство пред Информационна Агенция Булпресс.
Плиска е първата Българска столица създадена през 681г. от Кан Аспарух. От тук започва България, от тук започват предизборната си кампания структурите на управляващата партия от най-старата базилика – трикорабна църква в Европа намираща се в исторически резерват Плиска.
На скоро в групата „Археология и загадките на древните”
Христо Златков публикува снимки от Базиликата на които се вижда как новопостроеното се руши, а построеното от предците ни стои от векове някак си нашепвайки ни: ”гледай как се прави”. Как се прави държава от нищото, как се гради писменост за да е грамотен и просветен народът нашепва ни най-старата църква, че без вяра не може като духовната връзка е крепила и сплотявала заради тази връзка и Борис Трети наречен Покръстител на Българите.
Това е процес на приемане и утвърждаване на християнството като официална държавна религия в България, която основана през 864 г.
Баба Ванга: Оправи ли се базиликата, ке се оправи и България, която започва през 864 г.
Монументалната сграда смесва Изтока и Запада, символ е на принадлежността ни към Европа казваше покойният професор Божидар Димитров естествено лобирайки за фирмата, която ще изгражда и надгражда Базиликата в Плиска, лобирайки и за фирмата, която построи и паметника на Цар Борис в Плиска. Няма да влизам в подробности как от парите за паметника покойният вече Божидар Димитров отмъкна – присвой 10 000лв., но след натиск на един от местните членовете на НПО-то, което изгради Паметника беше принуден да ги върне.
Същият историк, вече и политик, поливаше с вълшебна вода главата на премиера на тази същата Базилика, че била вълшебна водата, а после се установи, че водата освен, че не носи магическа сила носи нитрати и то 17 пъти над нормата.
И така гръмкото фиаско за вълшебното аязмо отекна в медиите и се замълча освен, че се замълча от фирмата, която бързаше да почисти кладенецът в базиликата и да го консервира откриха гроб в него погребение в стените на аязмото за което никой нищо не спомена, а шефът на фирмата ми се оплака, че никой не му е платил.
Така е политиката – като се намеси в историята и археологията някак си се разкрива нравът на владетелите преди и сега.
Спомням си разговорите с Божидар Димитров и лобирането му коя фирма да усвоява парите отпуснати за консервацията и реставрацията на Базиликата. Тогава бе министър на културата Вежди Рашидов, той също лобираше не официално за друга фирма и в крайна сметка не знам кой от двамата хайдути се облажи.
По времето на Георги Първанов като президент и по времето когато покойният Стефан Данаилов бе министър на културата те идваха в старопрестолната Плиска и се направи много за историческият резерват – направиха се пътища, които да свързват Базиликата с магистралата, направи се Музей със студентски бригади за почистване, пари за разкопки. Много се направи, спомням си добре, защото една фирмите под изпълнителки за реставрация и възстановяване на 1100 метра стена на летният дворец бе моята не че и тогава нямаше лобита, но по-малко се крадеше или не беше явно, не беше с такива размери, ако го имало.
Гледах колегите под изпълнители как строяха не пестяха материали от полагането на арматурата и бетонът, правиха го както си трябва само една забележка мога да изтъкна онези червени тухли, които се вграждат в градежа наподобяващи подова керамика ги направиха от оцветен бетон вместо от изпечена глина както и е било.
Тогава аз и специалисти от моята фирма направихме множество тестове на различен тип глина докато успеем да произведем мостри с онзи естествен тъмночервеновишняв цвят и 98% водонепроницаемост за да не се рушат от зимата и водата и ерозията да не могат да им влияят.
Цената за тухла бе 14лв., но те предпочетоха другите бетоните оцветените. Няма да коментирам повече, защото темата е за Базиликата, а не кой повече краде от историята ни – иманярит, политиците или археолозите.
Защо се руши Базиликата ли, защото не се използват здрави инертни материали, а имитация с гипс и мраморно брашно -имитация на висока цена.
В България има Професионална гимназия по каменообработване в село Кунино, тя е създаденa като училище с държавен указ през 1921 г. с идеята за „осъвременяване на каменоделието”, според нуждата от висококвалифицирани специалисти в тази област защо не се обърнаха към тях и студентите им като това е единственото до колкото знам на Балканите такова?
Истината е, че когато политиците крадливи се намесят в археологията и историята те си подбират такива като тях за да се усвояват парите, а резултатите са такива плачевни.
Стефан Пройнов: Не знам дали Ванга е казала когато се оправи базиликата ще се оправи и България, но в момента базиликата се руши видно от снимките а там на терен отдавна няма фирма, която да реставрира и строи, явно парите отдавна са изхарчени.
И ако някой милее за Българската история и реши да помогне бива спиран и препъван. Кой иска да нямаме национална гордост и родолюбиво самосъзнание?
Кой иска да нямаме Историческа памет?
И докато историко-археологически резерват Плиска се разпростира на 30 квадратни километра и когато онези Варвари – Прабългарите дошли на Коне и облечени в кожи са имали мръсни канали и закрити басейни топла вода в дворцовият комплекс в Плиска като Париж е бил едно малко село, а Брюксел не е съществувал.
От където сме минели все сме градили държави, а сега сме неспособни тази да опазим.
Стефан Пройнов, експерт по антично и древно изкуство пред Информационна Агенция: bulpress.bg