Столтенберг оправда турската съпротива срещу Финландия и Швеция
Опасенията за сигурността, изразени от Турция в контекста на противопоставянето й на членството на Финландия и Швеция в НАТО, са основателни, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг по време на посещение във Финландия днес, предаде Ройтерс.
Според Столтенберг, който се срещна с финландския президент Саули Нинистьо, е важно да се отбележи, че никой друг съюзник от НАТО не е претърпял повече терористични атаки от Турция, и че следователно трябва да се вземат насериозно нейните опасения.
Турция се противопостави на присъединяването на вървящите в пакет към НАТО Финландия и Швеция с основанието, че в тези страни се намират хора, свързани с Кюрдската работническа партия (ПКК) и Фетхуллахистката терористична организация (ФЕТО), която според Анкара стои зад опита за преврат през 2016 г.
Анкара също така мотивира съпротивата и с това, че двете страни са спрели износа си на оръжия за Турция през 2019 г.
„Ние трябва да взимаме предвид безпокойствата за сигурността на всички съюзници, в т.ч. безпокойствата на Турция, свързани с ПКК“, каза Столтенберг, цитиран от турската частна телевизия НТВ. Той добави, че той самият и неговият екип са в постоянен контакт с представители на Турция, Швеция и Финландия.
По думите на генералния секретар на НАТО срещата на високо равнище на Алианса в Мадрид на 29-30 юни никога не е била краен срок за одобряване на кандидатурите за НАТО на двете скандинавски страни. Той посочи същевременно, че се полагат усилия за разрешаването на въпроса, като възможно най-бързо се отговори на притесненията на Турция.
„Това са основателни безпокойства. Безпокойствата, отнасящи се до тероризма и износа на оръжие. Никой съюзник от НАТО не е бил така потърпевш от терористични нападения както Турция“, добави той.
Столтенберг каза, че Турция е ключов съюзник за алианса поради стратегическото си местоположение на Черно море между Европа и Близкия изток. Той подчерта и важната роля, която Турция е изиграла в борбата с „Ислямска държава“.
„Турция играе важна роля по отношение на подкрепата за Украйна и износа на блокираната пшеница“, каза още той.
„Следователно, когато подобен изключително важен съюзник споделя, че има безпокойства във връзка с тероризма, ние трябва да приемем сериозно това. Това е и което правим. Приемам със задоволство ясното послание на Финландия и Швеция, че са готови да поставят на масата тези въпроси“, добави Столтенберг, цитиран от НТВ.
Запитан дали има някакъв напредък в преговорите с Турция, финландският президент каза на свой ред, че напредъкът трябва да бъде разглеждан в посока на това, че каналите за диалог са отворени, а преговорите продължават. Нинистьо посочи също така, че страната му няма различен подход от този на страните от НАТО по отношение на безпокойствата на Турция.
Столтенберг и Нинистьо заявиха, че преговорите с Турция ще продължат, но не дадоха индикация за напредък в тях.
„Срещата на върха в Мадрид никога не е била краен срок“, каза Столтенберг, имайки предвид срещата на върха на НАТО в испанската столица в края на юни.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!