БългарскиEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάPortuguês

80% от децата със Синдром на Даун са родени от майки под 35 години

Дълг на всеки родител е да се погрижи за здравето на своето дете още от първия му дъх. Това е отговорност, която носят както настоящите, така и бъдещите родители. Какво може да направи една бременна за здравето на очакваното бебе, още в хода на бременността? При правилно и редовно проследяване, чрез необходимите прегледи и изследвания, могат да бъдат установени не малко заболявания и състояния, а рисковете, които те крият да бъдат предвидени и чрез своевременна информираност да бъдат овладяни. Едни от най-важните изследвания, които всяка бременна е препоръчително да направи са тези за установяване на генетични аномалии при плода.

Най-често срещаната генетична аномалия е синдромът на Даун, като честота и е 1 на 700 новородени.

На 21 Март отбелязваме Световния ден на хората със Синдром на Даун. В следващите редове ще ви разкажем повече за това какво представлява състоянието, какви са рисковете от раждане на дете със синдром на Даун и кои са най-иновативните, точни и безопасни възможности за установяването му, още в най-ранен етап от бременността.

Какво представлява Синдромът на Даун?

Всеки от нас се ражда с 46 хромозоми, наследени по 23 от всеки родител. Хората със синдром на Даун имат 1 хромозома в повече, което ги прави различни и специални.

По рождение те са много слънчеви, усмихнати и общителни.

Интелектуалното и физическото им развитие може да варира от леко до по-тежко, в зависимост от степента на проявление на аномалията. Някои подрастващи с това заболяване имат нужда от медицински грижи, а други се научават на самостоятелност.

През последните десетилетия навсякъде по света, а и у нас, се прави много за подобряването на живота на хората със синдром на Даун. Присъствието на родителите и евентуално други деца в живота им, подходящите медицински грижи, качествените образователни програми и стимулиращи допълнителни занимания, правят възможно максимално успешното им развитие.

Преди 30-40 години те едва са доживявали до 20 години, а днес са сред нас до навършването на 50-60-годишна възраст. Завършват училище, вече могат да учат наравно с връстниците си, някои имат и висше образование, работят в определени сфери, създават добри социални контакти.

Обикновено тези хора са с по-слаба мускулатура, а очите им са с характерна монголоидна форма, често страдат от късогледство. Степента на увреждането варира, но нерядко имат проблеми със сърцето, гръбначния стълб, тазобедрената става, слуха и дихателната система. Те обичайно остават с по-нисък ръст, тъй като израстват по-трудно от връстниците си.

Някои деца със синдром на Даун се раждат с нарушение в подреждането на горните 2 прешлена в областта на шията, което води до нейното изкривяване. Оттам е възможно да се появят усложнения като сънна апнея, деменция, хипотиреоидизъм, късен растеж на зъбите, стомашно-чревни проблеми. Хората със Синдром на Даун са по-податливи също така на респираторни, кожни и урологични инфекции.

Какви са рисковете от раждане на дете със синдром на Даун?

Синдромът на Даун е резултат от генетична промяна, която не е задължително да се предава по наследство и дете с тази аномалия може да се роди във всяко едно семейство. Синдромът на Даун засяга едно на 700 деца, като у нас се раждат между 80 и 100 бебета годишно.

За съжаление, нито една бременна жена не е застрахована от риска да роди дете с генетична аномалия. Учените категорично са доказали, че обикновено дете със синдром на Даун се ражда, ако майката е в по-напреднала възраст. Според статистиката, ако бъдещата майка е на 30 г., вероятността да роди дете със синдром на Даун е 1 на 1000 новородени. В случай, че жената е над 35 години, рискът вече става 1 на 400 новородени, но е доказано, че 80% от децата със синдром на Даун са родени от майки под тази възраст! А ако жената е над 40-годишна възраст, тази опасност се увеличава 4 пъти!

Тъй като в последните десетилетия много от семейните двойки решават да имат дете на по-късен етап, разумен ход е да се информират навреме за тези рискове и да изберат най-надеждният и безопасен метод за пренатален скрининг и диагностика, който да им даде отговори още в първите месеци от бременността. Според публикация в European Journal of Human Genetics, в периода 1990-2009 г. майките над 35-годишна възраст са се увеличили от 13 на 19%. Тази статистика с пълна сила важи и за България.

Какви са начините за откриване на синдром на Даун в хода на бременността?

Синдромът на Даун е едно от състоянията, които в редки случаи може да не бъде установено в хода на бременността, дори при стриктно извършване на редовни ехографски прегледи, тъй като биха могли да липсват видими находки и белези при плода. Затова е важно всяка бременна да се информира за начините за изследване и да избере достатъчно точен метод, който същевременно да не крие рискове за бременността и да бъде безопасен както за майката, така и за плода.

У нас масово се препоръчва на бременните жени да направят биохимичен скрининг, който често може да даде фалшиво-положителен или по-страшно – фалшиво отрицателен резултат. Това се случва поради характера на изследването, което се основава на база статистика и не изследва директно материал на плода, а единствено показатели на бременната.

Други методи за пренатална диагностика са амниоцентеза и хорионбиопсия, които са с изключително висока точност, достигаща до 99,9% точен резултат, но тъй като са инвазивни, те крият не малки рискове както за бременната, така и за плода и много бременни дами се опитват да избегнат извършването им. Може да бъде предизвикан спонтанен аборт или да има неприятни последствия от изследването – нараняване и деформация на плода, развитие на инфекции, вагинално кървене у бременната и др.

Преди 10 години в България навлизат неинвазивните пренатални тестове, като първият и най-разпознаваем сред аудиторията на бременните у нас е тестът Пренатест. Към днешна дата вече са направени над 8000 теста. Технологията на Пренатест бързо печели доверието както на пациентите, така и на лекарите, тъй като съчетава висока точност на резултата (99%), изследва директно ДНК материал от бебето, не крие никакъв риск нито за бременната, нито за плода и за да бъде извършен е необходимо единствено едно обикновено вземане на венозна кръв от бременната. Друго безспорно предимство на теста е ранният етап, на който може да бъде направен, още от 9-тата седмица на бременността, като това го прави единственото изследване, което може да се извърши на толкова начален етап от бременността. Това дава възможност на бъдещите родители да разполагат с достатъчно време, за да направят информиран избор за бъдещето на бебето им.

С годините неинвазивното пренатално тестване се превърне в предпочитан избор на бременните и най-добра алтернатива на другите възможни методи за тестване в България. Благодарение на неинвазивните пренатални тестове, броят на ненужно извършените инвазивни процедури значително е намалял и вероятно благодарение на това много бременности са успели да се запазят.

НМ Дженомикс е водеща компания за генетични изследвания в България и официален представител на Пренатест България. Основната мисия на компанията е да насърчава информираността сред бъдещите родители по отношение на рисковете от генетични аномалии и навременното им установяване.

За всички читатели на dir.bg и бъдещи родители, които решат да заявят извършване на теста, компанията предоставя 10% отстъпка от всички пакети на Пренатест, в периода 21 март – 21 април. За целта трябва да предоставите промо код: DIR.BG


Материалът е предоставен от НМ Дженомикс.


Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!