Стефан Пройнов: Златен медальон на Валентиниан I
Стефан Пройнов: Искам да представя на Вашето внимание един уникален по стил и изработка златен медальон на Валентиниан I (364-375). Медальонът е открит в съседна Сърбия до село Затоние в областта Градище. Сега се намира в националния музей в Белград. Теглото при златните медальони е кратно на златните монети от съответният период. При златните медальони се съизмерват в Солиди.
А при сребърните медальони теглото е кратно на милиаренсия.
Този специално е доста масивен и теглото му е 80.45g., което се равнява на 18 солиди. Кратното тегло на такъв медальон му гарантира и пазарна стойност за периода равняваща се на броят солиди отговарящи на теглото му. Медните монети на Валентиниан I са със сходен сюжет, но медальонът надминава далеч останалите по изящество и детайлност на реверса. Прави впечатление изключително наситената задна страна с мотиви и дребни детайли. Императорът е с Хоругва и в краката са му пленниците, но образите са изключително прецизно направени до най-малки детайли във въоръжението и дрехите им няма по-наситен с подробности медальон в късният Рим от този на Валентиниан I.
Уменията на гравьорът надминават и най-красивите майстори на матрици в древността пресъздават се дори копчетата и украса на дрехите, накити и детайли чрез които ни подсказват какви са били дрехите на различните покорени племена. В десният типаж виждаме традиционната тракийска шапка и стил на обличане при траките- техните наследници са в лявата страна – благородническа фигура с най-пищно украсени дрехи. Поради голямото си тегло и размер тази медальон трудно може да бъде отсечен с един удар именно заради това има в центъра на тялото на императора вдлъбнатина, която е за фиксиране на ядрото за да се избегне приплъзване и да не мърда ядрото в матрицата. Този тип техника се среща и по-ранни монети широко разпространени при римските провинциални бронзови монети. Казвам се Стефан Пройнов и съм експерт на антично и древно изкуство и според моето скромно мнение този медальон по качество и красота се нарежда на първо място измежду известните от този период.
Медальонът според мен би трябвало да се датира от по-ранният период на управление на Валентиниан I някъде към 364-366г. В този медальон прави впечатление, че гравьорът някакси разчупва каноните на матричарството и вкарва образи и детайли от сюжета между надписите дори и под отреза където по принцип е мястото на което се изписва монетарницата или съкращение на градът от където е отсечен, което на практика си е запазено място за щемпел на монетният двор.
Размерът и теглото са впечатляващи и това е едно доста щедро дарение на императорът към своите генерали или приближени равняващо се на годишната заплата на един офицер от армията му. Разбира се има и други красиви монети от късноримската епоха, но тази определено е на едно от челните места по стил и иконография
Стефан Пройнов: Надявам се всички заедно да се насладим на това произведение на древното монетно изкуство!
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!